آثار هنری منحصر بفرد هنری مریم نامدار

یارب نظرتو برنگردد        برگشتن روزگار، سهل است.

صفحه اصلی آب و خاک اخبار لالجین پایتخت سفال جهان:آجرپزانی که نان سفالگران را آجر می‌کنند

اخبار لالجین پایتخت سفال جهان:آجرپزانی که نان سفالگران را آجر می‌کنند

نامه الکترونیک چاپ PDF

این وبلاگ بمنظور اطلاع رسانی از آخرین اخبار در تمامی زمینه ها از لالجین است

نویسنده: شهروند - ۱۳٩٤/٤/٦

به نقل از فارس، لاله‌جین، پایتخت سفال ایران،

یکی از بزرگ‌ترین مراکز تولید صنایع‌ دستی است که سالانه ضمن تولید آثار صنایع‌دستی مورد نیاز کشور در حوزه سفال، به چندین کشور نیز آثار خود را صادر می‌کند.

اما این روزها سخنانی از گوشه و کنار شنیده می‌شود مبنی بر اینکه خاک این شهر به یغمای آجرپزانی می‌رود که در نزدیکی این شهر واقع شده‌اند و این مسئله دغدغه‌ای برای هنرمندان است که از خاک، نان درمی‌آورند.

از سال‌های گذشته همواره خروج و برداشت غیر مجاز خاک رس لاله‌جین یکی از دغدغه‌های اصلی هنرمندان این شهر بوده که با وجود برگزاری جلساتی از سوی مسئولان همچنان این موضوع استمرار دارد.

لاله‌جین با داشتن کارگاه‌های سفال و بیشترین میزان صادرات این صنایع‌دستی به خاک این منطقه نیازمند است

*هنرمندان بدون لطمه به خاک کشاورزی برداشت می‌کنند

رئیس انجمن سفال و سرامیک لاله‌جین در گفت‌وگو با خبرنگار فارس با بیان اینکه خاک رس مصرفی در سفال برای آجرپزی برداشت غیر مجاز می‌شود، اظهار کرد: خاک مصرفی در سفال خاک کشاورزی است، اما برداشت آن برای سفال با شیوه خاصی که به کشاورزی لطمه نزند، صورت می‌گیرد.

محمد بشیری با بیان اینکه برداشت‌های غیر مجاز نسبت به سال‌های قبل کم شده است، بیان کرد: با توجه به تعطیلی کارخانه آجرپزی مد نظر، برداشت غیر مجاز از این خاک‌ها نیز کاهش یافته است. وی با بیان اینکه برداشت از خاک لاله‌جین از سوی کارخانه‌های آجر نیز طی شکایتی که اتحادیه سفال انجام داد، تا حدودی برطرف شده است، اظهار کرد: با این وجود همچنان برداشت غیر مجاز از خاک رس منطقه وجود دارد اما به شدت گذشته نیست.

رئیس انجمن سفال و سرامیک لاله‌جین با بیان اینکه آجرپزی‌ها از هر خاکی می‌توانند استفاده کنند، اظهار کرد: برای تولید سفال و سرامیک تنها خاک رس مورد استفاده قرار می‌گیرد که بر این اساس آجرپزی‌ها و سایر کسانی که از این خاک برداشت می‌کنند، باید به این موضوع توجه داشته باشند.

وی به روال استفاده از خاک رس در سفال در لاله‎جین اشاره کرد و گفت: خاک رس مورد استفاده در سفال، از عمق یک و نیم متری خاک کشاورزی برداشته می‌شود.

بشیری بیان کرد: بر این اساس ضمن برداشت خاک رس، مجدد خاک کشاورزی جایگزین می‌شود تا به کشاورزی لطمه وارد نشده، اما آجرپزها به این مسئله توجه نمی‌کنند.

وی با بیان اینکه این خاک تنها از داخل همدان برداشت می‌شود، افزود: برداشت این خاک از سوی سایر استان‌ها مقرون به صرفه نیست و تنها از داخل استان برداشت غیر مجاز می‌شود.

بر این اساس برای اطلاع از چگونگی این موضوع، به سراغ رئیس اتحادیه سفالگران رفته و از چند و چون این موضوع جویا شدیم.

*امکان برداشت خاک رس تنها با اخذ مجوز

رئیس اتحادیه سفال و سرامیک نیز با بیان اینکه حدود 40 سال است که خاک رس از لاله‌جین خارج می‌شود، اظهار کرد: برای روشن شدن این موضوع جلساتی را با محیط زیست و جهاد کشاورزی برگزار کردیم تا برداشت بدون مجوز از خاک رس صورت نگیرد.

جهانگیر لطیفی با تأکید بر اینکه بدون مجوز کسی نباید خاک رس برداشت کند، خاطرنشان کرد: برداشت از خاک رس این منطقه باید با اخذ مجوز از نهادها باشد.

وی با اشاره به برداشت شبانه خاک‌ها یادآور شد: برای آجرپزی و عدم برداشت بی‌رویه و غیر مجاز خاک چندین بار جلسه در فرمانداری بهار نیز تشکیل شده اما همچنان راهکار اساسی ارائه نشده است.

رئیس اتحادیه سفال و سرامیک تأکید کرد: باید فرماندار و بخشدار به عنوان قوه مجریه وارد عمل شوند و نیروی انتظامی نیز در این زمینه می‌تواند ورود کند.

*خاک رس تنها برای سفال باید استفاده شود

مدیرکل میراث فرهنگی همدان نیز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس، با بیان اینکه در زمینه برداشت غیر مجاز خاک رس از لاله‌جین اختلاف نظرهایی وجود دارد، افزود: با توجه به اینکه بخشی از این مسئله به میراث فرهنگی و بخشی به صنعت، معدن، تجارت برمی‌گردد، معتقدیم این مسئله باید به عنوان منابع محیط زیستی و صنایع‌دستی مورد حفاظت قرار گیرد.

ریحان سروش‌مقدم با بیان اینکه این مسئله قرار است به عنوان یک دستور کار در شورای برنامه‌ریزی مورد بررسی قرار گیرد، افزود: چون یک بخشی از آن اختلاف غیر دستگاهی است بهتر است زیاد این مسئله باز نشود.

وی با تأکید بر اینکه این خاک باید در لاله‌جین مانده و در صنایع‌ دستی مصرف شود، افزود: خاک رس به عنوان یکی از معادن و منابع غنی شهر سفال و سرامیک ایران‌زمین است که از دست دادن آن فاجعه بار بوده و استفاده از آن باید مدیریت شده باشد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری همدان تصریح کرد: باید به خاک رس به عنوان یکی از مسائل زیست محیطی و ثروتی که نباید در جایی غیر از خود استفاده شود، نگاه کرد.

با این وجود باید در انتظار بود و دید این مسئله که حدود 40 سال است ذهن هنرمندان و صنعتگران بومی این منطقه را درگیر کرده، کی به سرانجام می‌رسد و حل می‌شود تا شاهد عدم خروج این خاک از این منطقه و استفاده آن در کارگاه‌های سفال باشیم.

 

Google +1 Button


By PLAVEB

Social Widgets Ultimate Edition

32امروزmod_vvisit_counter
91دیروزmod_vvisit_counter
332این هفتهmod_vvisit_counter
1534هفته گذشتهmod_vvisit_counter
4590این ماهmod_vvisit_counter
41157ماه گذشتهmod_vvisit_counter
1034840کل بازدیدهاmod_vvisit_counter

بازدیدکنندگان: 12 مهمان حاضر
IP شما: 18.208.187.169
 , 
امروز: 01 آبان 1398

تصاویر آثار در لنزور

لطفاً کلیک کنید

لنزور

جدول قیمت ارز


قیمت روزانه طلا و ارز