آثار هنری منحصر بفرد هنری مریم نامدار

یارب نظرتو برنگردد        برگشتن روزگار، سهل است.

صفحه اصلی آب و خاک برداشت بی رویه خاک صنعت سفال و سرامیک در لاله جین را تهدید می کند

برداشت بی رویه خاک صنعت سفال و سرامیک در لاله جین را تهدید می کند

نامه الکترونیک چاپ PDF

برداشت بی رویه خاک صنعت سفال و سرامیک در لاله جین را تهدید می کند

صنعت گران سفال وسرامیک

برداشت بی رویه خاک صنعت سفال و سرامیک در لاله جین را تهدید می کند

شماری از دست اندرکاران و صنعت گران سفال و سرامیک در بخش ˈلاله جینˈ می گویند: برداشت های بی رویه و خروج غیر قانونی خاک سفال از این منطقه برای کوره های آجر پزی آینده صنعت سرامیک و این هنر دیرپای ایرانی را تهدید می کند.

کد خبر: 118516 | تاریخ خبر: 25/02/1389 - 11:4

به گفته شاهدان عینی ، عوامل سودجو هر شبانه روز بدون هیچ گونه مجوزی دهها کامیون خاک رس مخصوص صنعت سفال وسرامیک را برای کارخانه های آجر و سفال ساختمانی به بیرون از منطقه قاچاق می کنند .

به گفته آنان ، در حال حاضر براثر برداشت های بی رویه خاک رس به وسیله بیل های مکانیکی و لودر گودال های عمیق و وسیعی در بهترین زمین های لاله جین ایجاد شده و وضعیت زیست محیطی را دراین گونه زمین ها به خطر انداخته است .

آنان همچنین می گویند : مراجعه و شکایت های مکرر مردم به ادارات و مراجع قانونی برای جلوگیری از قاچاق خاک از لاله جین بدون علت معلومی بی نتیجه مانده است .

لاله جین از توابع شهرستان بهار یکی از قطب های اصلی دست ساخته های سفال و سرامیک در کشورمان به شمار می آید و هنرمندان توانمند و خوش ذوق این کوشه از خاک میهن اسلامی با حدود 700سال تاریخ مدون در 30کیلومتری شمال غرب همدان توانسته اند با تولیدات خود نظر زیبایی شناسان و شیفتگان هنر سفالگری و صنایع دستی در اقصی نقاط دنیا را به خودجلب کنند. لاله جین از معدود مناطق بومی سرزمین پهناور ایران اسلامی است که اکثر مردمان آن بصورت سنتی و خانوادگی به یک حرفه و هنر اشتغال دارند و پیشه اصلی زنان و مردان این شهر خوش آب وهوا از دیر باز سفال گری و سرامیک سازی بوده است .

به گفته یکی از مسوولان اتحادیه سفالگران و سرامیک سازان لاله جین ، این شهر کوچک در حال حاضر 15هزار و 500نفر جمعیت دارد که بیش از 60در صد جمعیت فعال آن با پرداختن به هنر زیبا و چشم نواز سفال وسرامیک روزگار می گذرانند .

سفال وسرامیک با اینکه هم اینک چند رشته آموزش عالی در دانشگاههای منظقه را به خود اختصاص داده است اما در بین مردمان لاله جین یک هنر ذاتی است و طرح های زیبا و دل نواز منقوش بر ظروف سفال واشیاء سرامیکی تبلور دوق و خلاقیت زنان ومردان هنرمند و چیره دست این دیار است .

در حال حاضر 760کارگاه سنتی و مدرن سفال وسرامیک در لاله جین فعال است و 280فروشگاه و نمایشگاه بزرگ و کوچک ، دست ساخته های هنزمندان و صنعت گران را به خیل گردشگران ایرانی وخارجی و دوست داران این هنر و صنعت بومی عرضه می کنند.

تعدادی از سفال گران لاله جینی در تماس های مکرر و مراجعه به دفتر ایرنا در همدان برای جلوگیری از خروج غیر مجار خاک رس سفال توسط عوامل سود جو و واسطه ، از مسوولان و مراجع قانونی استمداد خواسته اند .

نایب رییس اتحادیه سفالگران وسرامیک سازان لاله جین که به گفته خود به نمایندگی از مردم و اعضای صنف خود با خبرنگار ایرنا سخن می گفت اظهار داشت : دهها قطعه عکس و فیلم های ویدیویی از صحنه های خاکبرداری و انتقال خاک با کامیون به کارخانه های آجر و سفال در چند نقطه استان دارد که حاضر است اسناد خود را به مراجع قانونی ارایه دهد .

ˈمهدی خوش سیرت ˈ در این باره افزود : عرصه مستعد خاک سفال در لاله جین بسیار محدود و غیر قابل احیا است و بیم آن می رود که با روند قاچاق خاک از منطقه دست سفال گران لاله جینی که صد ها سال برای گذران زندگی خود با این خاک مدارا کرده اند ، برای همیشه از چنین منابع حیاتی کوتاه شود .

وی گفت : چگونه است که مراجع قانونی و ادارات مربوطه تاکنون برای حفظ منابع خاک لاله جین از صدور مجوز برای احداث کارخانه آجر در منطقه ممانعت کرده اند ، اما برای جلوگیری از قاچاق آن هیچ گونه اقدامی به عمل نمی آورند.

وی افزود: باتوجه به مرغوبیت خاک رس لاله جین برای مصنوعات سفال و سرامیک تاکنون چند کشور آسیایی از جمله عربستان برای خرید خاک و انتقال آن اعلام آمادگی کرده اند اما با مخالفت مردم و مسوولان ایرانی مواجه شده است .

به گفته وی ، چندین کارخانه سفال سازی برای مصارف ساختمانی و صنعتی در استان همدان و استانهای همجوار تاسیس شده است که با محدودیت منابع خاک برای مصرف کارخانه های خود مواجه هستند و به همین علت با تطمیع عناصر سود جو به لاله جین روی آورده اند .

خوش سیرت اضافه کرد ، ممکن خاک نقاط دیگری از کشور برای کارخانجات بلوک سفالی مناسب باشد آما منابع خاک برای ظروف و اشیا سفال وسرامیک بخصوص در لاله جین بسیار نادر و محدود است و باید برای بقای زندگی صنعت گران و این هنر بومی و قدیمی حفظ شود.

تاکنون هیچ یک از مسوولان محلی در خصوص چگونگی برداشت خاک سفال از عرصه های طبیعی شهرستان بهار و قطب سفالگری لاله جین اظهار نظر نکرده اند.

575 /564

منبع : ین وبلاگ به کمک دوستان همشهری مدیریت می شود شهرمن لالجین در15 کیلومتری استان همدان واقع شده ودارای هنر سفال وسفالگری باوجود700کارگاه و200فروشگاه است

انتهای پیام /*
آخرین به روز رسانی ( جمعه ۲۷ فروردين ۱۳۹۵ ساعت ۱۹:۴۱ )  

Google +1 Button


By PLAVEB

Social Widgets Ultimate Edition

37امروزmod_vvisit_counter
91دیروزmod_vvisit_counter
337این هفتهmod_vvisit_counter
1534هفته گذشتهmod_vvisit_counter
4595این ماهmod_vvisit_counter
41157ماه گذشتهmod_vvisit_counter
1034845کل بازدیدهاmod_vvisit_counter

بازدیدکنندگان: 9 مهمان حاضر
IP شما: 18.208.187.169
 , 
امروز: 01 آبان 1398

تصاویر آثار در لنزور

لطفاً کلیک کنید

لنزور

جدول قیمت ارز


قیمت روزانه طلا و ارز