آثار هنری منحصر بفرد هنری مریم نامدار

یارب نظرتو برنگردد        برگشتن روزگار، سهل است.

محمدجواد مظفر : «استوار در صبوری و شکوری» به بهانة درگذشت زنده یاد دکتر ابراهیم یزدی

نامه الکترونیک چاپ PDF

محمدجواد مظفر : «استوار در صبوری و شکوری»  به بهانة درگذشت زنده یاد دکتر ابراهیم یزدی

«استوار در صبوری و شکوری»

به بهانة درگذشت زنده یاد دکتر ابراهیم یزدی

«محمدجواد مظفر»

در واپسین ساعات شب پنجم شهریور مردی به دیدار حق شتافت و ما را برای همیشه محروم از وجود اثربخشش کرد که بی گمان از نمونه های بارز دینداری و ایران مداری بود. دکتر ابراهیم یزدی از تبار آن  کسان بود که در تاریخ معاصر ایران توانسته بودند ایمان و عمل را درهم آمیخته و جلوه ای زیبا از آن به منصة ظهور رسانند. زنده یادان مهندس بازرگان، آیت ا... طالقانی، دکتر یدالله سحابی و مهندس عزت الله سحابی، هدی صابر ،دکتر ابراهیم یزدی و... و نیز آنان که هنوز در میان ما هستند و اسوه و الگوهایی از پاک دامنی، پاک دستی و علم مداری برای نسل جوان اند.

به گمان من در میانة آوار هراسناکی که همواره و در این سال ها بر سر ایمان و اعتقاد مردم ایران فرود می آید، اینان آن ذخیره های الهی هستند و همچون نوری در دل تاریکی، تا همگان بدانند که پایبندی به دین و ایمان به آموزه های قرآن می تواند راه رستگاری باشد و انسان ساز. انسان هایی این چنین که مقیّّد و پایبند به اصول اند و درعین حال دنیای مدرن وتحولات و الزامات آن را می شناسند و در یک آشتی مسالمت جویانه و ظریف، میان این دو، کشتی خود را از میان موج های سهمگین و طوفان های بلا می توانند به ساحل نجات رهنمون گردانند.  {nice1}

 

 

دکتر ابراهیم یزدی در درازنای هفتاد سال مبارزه و تلاش مستمر برای پایبندی به اصول و ارزش های دینی و مبارزه با خودکامگی و دنیاشناسی، انصافاً کارنامه ای قابل دفاع و افتخارآفرین دارد. او که در 68 سالگی چون درخت ایستاده بال و پر کشید و جان از قفس تنگ جسم رها کرد، در تمامی عمر پربارش از پانزده ـ شانزده سالگی تا لحظة رفتنش دست از آرمان ها و خواسته های انسان مدارانه و خداپسندانه اش برنداشت .

هنگامی که به تاریخ معاصر ایران می نگریم و شاهد چه حوادث و چه اعوجاج هایی در رفتار و منش و رویکرد بسیاری از کنشگران عرصه سیاست واجتماع هستیم، آن وقت به عظمت کسانی که بر یک دیدگاه و بر

1. نویسنده، مدیر انتشارات کویر و نایب رئیس انجمن دفاع از آزادی مطبوعات

یک مشی پایدار و پابرجا باشند و در ده ها سال به چپ و به راست کشیده نشوند و همواره بر صراط مستقیمی که به آن ایمان آورده اند، استوار باشند، پی می بریم. گفتم که اینان از تبار مردانی همچون طالقانی هستند که همواره این سخن گرانسنگ علی)ع( را تکرار می کرد که: «الیمین و الیسار مذلّهّ، طریق الوسطی هی الجادهّ» راست و چپ گمراهی اند و راه وسط و اعتدال و فارغ از افراط و تفریط راه و جاده رسیدن است و رستگاری در انتخاب آن.

دکتر یزدی چه در دوران جوانی و در کوران نهضت ملی شدن نفت به رهبری دکتر مصدق و چه در مبارزات سال های ابتدای دهة چهل و چه به قول خود او در دوران «هجده سال در غربت» و تلاش برای هویت بخشی به فعالیت های اسلامی در قالب انجمن های اسلامی آمریکا و همکاری با بزرگ مردانی چون شهید والامقام دکتر مصطفی چمران و عزیز گرانقدر مهندس محمد توسلی در آموزش نظامی در مصر و فعالیت در خاورمیانه خصوصاً لبنان و در پیوند با امام خمینی در نجف و تأثیرگذاری بر روند نهضت ضد استبدادی و ضد استعماری به گونه ای که از اعتماد بی نظیر امام خمینی برخوردار و به عنوان نمایندة ایشان اجازة دریافت وجوهات شرعیه و هزینة بخشی از سهم امام را دریافت می کند و چه در دوران باز به قول خود او «116 روز در نوفل لوشاتو» در کنار رهبری انقلاب نقشی بارز و محوری و البته صادقانه و خالصانه داشت .

پس از ورود به ایران و تشکیل دولت موقت در مسئولیت هایی همچون معاونت نخست وزیر، وزیر امور خارجه و نماینده مردم تهران در اولین دورة مجلس پس از انقلاب، نمایندگی امام در سیستان و بلوچستان برای پایان دادن به درگیری ها در آن استان و نمایندة امام و سرپرست روزنامة کیهان، همواره کوشید تا راه اعتدال و میانه روی و پرهیز از خشونت و حاکمیت منطق و گفت وگو را ترویج کند و در این راه چه آسیب ها که ندید و چه تهمت ها که به جان نخرید .

مردی که در سال های گذشته و برای درمان بیماری  حاد سرطانی خود نتوانست ویزای آمریکا را دریافت کند، متهم به آمریکایی بودن شد و ده ها تهمت ناروای دیگر، اما او به پیروی از پیر این تبار، مرحوم مهندس بازرگان، همة آن اتهامات ناروا را صبورانه به جان خرید و همواره در ترویج اندیشه های رحمانی اسلام لحظه ای از تلاش فروگذار نکرد.

پس از آن سال های اولیه چه در دوران جنگ و چه پس از آن و خصوصاً به دنبال درگذشت زنده یاد مهندس بازرگان و پذیرش مسئولیت دبیر کلی نهضت آزادی ایران، او و یارانش همواره کوشیدند حاکمان را به عقلانیت، پرهیز از انحصارطلبی و خودکامگی و دوری از انتخاب مسیرهای مُُلک و ملت برباددهِ هشدار دهند و باز هم در مقابل این حق خواهی و حق گویی ها چه خسارت ها که ندیدند و چه داغ و درفش هایی که نصیب نبردند.

درس و بحث قرآن هرگز درخانة دکتر یزدی تعطیل نشد و دغدغة روشنفکری دینی و جایگاه آن در دنیای معاصر را فراموش نکرد. کتاب «روشنفکری دینی و چالش های جدید» از تألیفات ایشان بود که توسط انتشارات کویر دوبار به زیور طبع آراسته شد و هم اکنون نایاب است، در زمرة این کوشش هاست .

سرانجام با نجات ملت ایران از 6 سال دوران ویرانگری و تشکیل دولت تدبیر و امید در سال 29 و سکان داری علی جنّّتی در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی این امکان فراهم آمد که مجلدات اول و دوم خاطرات دکتر یزدی با عنوان «شصت سال صبوری و شکوری» جلد اول از تولد تا هجرت و جلد دوم «هجده سال در غربت» در سال های 29 و 29 چاپ و با استقبال مردم به سرعت به چاپ دوم برسد.

دریغ و صد دریغ که جلد سوم این اثر )که دارای مجلدات بعدی نیز می باشد(، با عنوان «116 روز در نوفل لوشاتو» بیش از یک سال است که در بند سانسور غیرمنطقی و زورمدارانة دفتر نشر آثار امام گرفتار است و تلاش من به عنوان مسئول انتشارات کویر و سایر دلسوختگان و فعالان اصلاح طلب برای دست برداشتن از این اقدام خلاف نتیجه بخش نبوده و سرانجام با رحلت اسف بار این مرد عرصة سیاست واندیشه، آرزوی دیدن انتشار جلد سوم و نیز سایر مجلدات خاطراتش در ایران را با خود به گور برد.

خدایش بیامرزد که خادم دین و ملت بود و صادق و استوار در راهش. تنها می توانم بگویم:

 

«رفتـی و رفتـن تو آتش نهــاد بــر دل      از کاروان چه مانََد، جز آتشی به منزل»

 

 

 

آخرین به روز رسانی ( چهارشنبه ۰۸ شهریور ۱۳۹۶ ساعت ۰۳:۴۸ )  

Google +1 Button


By PLAVEB

Social Widgets Ultimate Edition

49امروزmod_vvisit_counter
91دیروزmod_vvisit_counter
349این هفتهmod_vvisit_counter
1534هفته گذشتهmod_vvisit_counter
4607این ماهmod_vvisit_counter
41157ماه گذشتهmod_vvisit_counter
1034857کل بازدیدهاmod_vvisit_counter

بازدیدکنندگان: 9 مهمان حاضر
IP شما: 18.208.187.169
 , 
امروز: 01 آبان 1398

تصاویر آثار در لنزور

لطفاً کلیک کنید

لنزور

جدول قیمت ارز


قیمت روزانه طلا و ارز