آثار هنری منحصر بفرد هنری مریم نامدار

یارب نظرتو برنگردد        برگشتن روزگار، سهل است.

هنرو کاهش ناهنجاری های اجتماعی

نامه الکترونیک چاپ PDF

در مقالات دی ۱۴, ۱۳۹۴

علیرضا احمدی خرّم

مسئول واحد سلامت،اصلاح و تربیت اردوگاه حرفه آموزی و کاردرمانی استان بوشهر

در مبحث پیشگری از وقوع جرم راهکارهای متعددی مدنظرقرار می گیرد.عمدتا این روشها با توجه به محتوا و درونمایه موضوع یعنی جرم، مبتنی بر روشهای حقوقی و قانونی می باشند.به عبارتی پیشگیری از بروز جرم بیشتر موضوع مباحث حقوقی است و عمدتا در اختیار حقوق دانان و قانون گذاران است.در کنار این موضوع توجه و اهتمام به این مساله ضروری است که کارایی و اثر بخشی این قوانین وقتی از حداکثر نتیجه بهره مند خواهد بود که در قالب مناسب و موثر خود قرار گرفته و بتواند از آن طریق به بالاترین سطح از انتقال مفاهیم برسد.به عبارتی برای بیان و آموزش هر مطلب یا موضوعی باید روش مناسب آن را اتخاذ نموده و بسته به درک مخاطب آن ، قالب همخوان را انتخاب نمود. {nice1}
یکی از حوزه های بسیار موثر و کارا در انتقال نتایج تحقیقات ، قوانین و راهکار های پیشگیری از وقوع جرم هنر است. هنر یکی از زمینه های گسترده،عمیق و تاثیرگذاری است که بادارابودن زیرشاخه های فراوان، قالبی متنوع را برای ارائه مباحث خشک و جدی حقوقی ارائه میدهد. هنر از دیرباز تاثیرات عمیق و بی بدیلی بر روح و روان و اندیشه آدمیان نهاده است.نگاهی به پیشینه حیات بشر نشان از حضور دائمی هنر در ابعاد گوناگون داشته است و در برهه های مختلف تاریخی این ابزار ارزشمند راهی برای گستراندن اندیشه ها،آمال و آرزوهای انسان بشمار می رفته است. کلمه هنر ذاتا بیانگر زیبایی است و زیبایی در ذات هنر است و کیست که زیبائی را قدر نداند و قدر نشناسد. درسطح وسیع تر همه کائنات جلوه ها و آثار هنری خداوند هستند.هنر چنانچه رویکرد اخلاق محور و کمال گرای خود را حفظ و ابزار خود قرار دهد می تواند به عنوان یکی از کاراترین و موثرترین روشهای مبارزه با فساد، جرم و ناهنجاری های اجتماعی بشمار آید. در اینجا سخن از هنر متعهد است. هنری که مبتنی و متکی بر ضوابط اخلاقی و انسانی بوده و کمال بشر را هدف خود می داند. یعنی تلاش دارد حیات دنیوی انسان را به خیر و نجات اخروی او پیوند زده و موجبات گسترش اخلاق در جامعه گردد. از آنجا که انسان نیز به جهت انس و قرابتی که هنر با جان و روح او دارد شیفته آن میگردد، از طریق هنر می توان والاترین جلوه های اخلاق را در او آشکار و همچنین او را از گناه ،خطا و آشفتگی رهانید.وقتی سخن از تاثیر هنر بر کاهش جرم یا به عبارت ریشه ای تر پیشگیری از وقوع جرم به میان می آید شناخت مفهوم جرم از اهمیت خاصی برخوردار است.جرم ماحصل عوامل مختلفی در زندگی انسان است.به عبارتی اگر نیک بنگریم در چارچوب بحث (که هنر است) هنر هم می تواند کمال و سعادت و جایگاه والا بیافریند و هم می تواند در صورتی که خالی از تعهد اخلاقی و انسانی باشد موجبات فنا و نیستی و تباهی انسان را فراهم سازد. نگاهی به برخی از گرایشات هنری جهان غرب چه در عالم سینما و چه در سایر رشته های هنری و رویکرد ضد اخلاقی آن خود گواهی بر این مدعاست.

 

اصولا پرداختن به کار هنری و جهت مند نمودن آن به اخلاق و کمال اخلاقی باعث نوعی از آرامش و جلای روح و روان در فرد میگردد. کار هنری در ذات خود نوعی آفرینش را در پی دارد.انسان حاصل کار خود را می آفریند.هنرش را به کار گرفته و محصولی را می سازد که تجلی اندیشه و استعداد اوست و این خود رضایت درونی او را در پی داشته و رضایتمندی آرامش آفرین است. این ویژگی علاوه بر اینکه در مقوله پیشگیری از وقوع جرم مبدا و منفذ ایجاد جرم را مسدود می سازد، در مقوله بحث پیرامون ندامتگاه ها هم اهمیت فراوانی دارد.ابزار هنری راهکاری است بسیار موثر در کاهش تنش های روحی و روانی مددجویان ندامتگاه ها و عاملی در آرامش شخصیتی و کم کردن ناهنجاری های رفتاری،کلامی و فیزیکی آنان است. واضح است که پرداختن مددجویان به کار هنری و سرگرم بودن آنان به رشته های هنری مورد علاقه شان در ندامتگاه ها علاوه بر نیل به نتیجه مذکور از نقطه نظر خلق آثار هنری،آشنایی مردم با ظرفیت های مثبت آنان و ایجاد حس انگیزه و امید در مددجویان برای بازگشت هدفمند به عرصه زندگی پس ازگذران دوران محکومیت هم حائز اهمیت است.بررسی ها نشان داده که آثار هنری مددجویان ندامتگاه ها که در قالب کارگاه ها و کلاس های هنری تولید می گردد از دقت ، ظرافت و لطافت خاصی برخوردار است که ماحصل عشق و علاقه و تمرکز آنان برخلق این آثاراست.بنابراین چه در مقوله پیشگیری و چه در بحث کاهش آسیب های رفتاری هنر میتواند بسیار اثربخش باشد.

آنچه اهمیت به‌کارگیری هنر را در پیشگیری از جرم بیش از پیش برجسته می‌کند ظرفیت‌های گوناگون و متنوع هنری است. دامنه گسترده رشته های هنری همواره بستری مناسب برای انتقال آموزه های اخلاقی،مذهبی و انسانی بوده و فرصتی مغتنم در پیشبرد برنامه های پیشگیری از جرم بشمار می آید.از طرفی تکیه مستمر بر انتقال متنی و کلامی پیام نمی‌تواند تمام ظرفیت‌های لازم را داشته باشد و ممکن است با طیف خاصی از مخاطبین ارتباط برقرار نکند. برخی از قالب‌های بیان موضوع ممکن است در دام کلیشه و تکرار گرفتار آمده و نتوانند اهداف برنامه های پیشگیری از جرم را محقق سازند.اینجاست که نقش هنر بهتر قابل فهم خواهد بود.ادبیات ،سینما،موسیقی،نمایش،نقاشی ،خوشنویسی،سرود،انواع صنایع دستی و … هرکدام می‌توانند بستری برای رشد هنر متعهد بوده و از طریق انتقال آموزه های مختلف کاهش رشد وقوع جرم را سبب گردند. در نیل به این هدف همکاری مستمر و هدفمند تمامی نهادها و سازمان‌هایی که دخیل در این امر هستند می‌تواند در تسهیل رسیدن به این مهم موثر باشند.

منبع : اطلاعات و دیدگاه های نگارنده

بیشتر بخوانید:
كد مطلب: 19843
تعداد نمایش: 646

 

نقش نهادهای غیردولتی محله ای در تامین امنیت اجتماعی (با تکیه بر شهر تهران)

خدیجه سفیری

چکیده: "امنیت اجتماعی در کنار امنیت فردی یکی از نیازهای اساسی افراد بشر است که از آغاز زندگی اجتماعی پدیده ای قابل توجه بوده است (نظریه مازلو و هرزبرگ).
آن چه امروزه در شهرهای بزرگی مانند کلان شهر تهران مساله امنیت اجتماعی را مهم تر می نمایاند، رشد بی رویه این شهر از هر سو و اضافه شدن محله ها بدون ضایعه و عدم کنترل کافی بر آن است. هر چند افزایش امکانات و تجهیزات برای کنترل قهرآمیز جرم و بزه کاری تا حدودی چاره ساز است، ولی آن چه در این مقاله بدان اهمیت داده شده، مشارکت مردمی برای تامین امنیت محله ای در قالب گروه های غیردولتی است. هدف این مقاله، بررسی اهمیت نهادهای محله ای غیردولتی در تهران است که پس از تاسیس و استقرار، بستر لازم را برای تامین امنیت اجتماعی ایجاد می نماید و توسط مشارکت اجتماعی، افراد محله، به ویژه جوانان را به طور داوطلبانه در تصمیم گیری و تعیین خط مشی های مربوط به محله، بر اساس زمینه های مختلف فعالیت این گروه ها و سطح عملیات آن ها دخالت می دهد. با استناد به نتایج پیمایش انجام شده درباره احساس امنیت در دو محله شهر تهران (امیریه و شهرک ژاندارمری)، پایین بودن امنیت جانی و و مالی و نیز احساس ناامنی برای کودکان زیر 10 سال، از جمله موارد نگرانی خانواده ها در تهران است. هم چنین درصد بالایی از افراد، آمادگی خود را جهت همکاری در گروه های امنیتی محله ای - در صورت تشکیل - اعلام نموده اند و این امر بین افراد مجرد و متاهل و زن یا مرد تفاوت معناداری را نشان نداد.
به طور کلی، مزایایی که جامعه با استقرار امنیت اجتماعی به دست می آورد، بسیار بیشتر از هزینه هایی است که برای برقراری آن صرف می کند. بنابراین با مشارکت اجتماعی، هدف ایجاد امنیت سریع تر به دست می آید.
در آخر، الگویی پیشنهادی برای ایفای نقش گروه های اجتماعی محله ای و چند راه کار ارایه شده است.
"

آخرین به روز رسانی ( شنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۲۲:۴۲ )  

Google +1 Button


By PLAVEB

Social Widgets Ultimate Edition

60امروزmod_vvisit_counter
323دیروزmod_vvisit_counter
658این هفتهmod_vvisit_counter
3250هفته گذشتهmod_vvisit_counter
7217این ماهmod_vvisit_counter
14568ماه گذشتهmod_vvisit_counter
976032کل بازدیدهاmod_vvisit_counter

بازدیدکنندگان: 17 مهمان حاضر
IP شما: 52.204.98.217
 , 
امروز: 27 خرداد 1398

تصاویر آثار در لنزور

لطفاً کلیک کنید

لنزور

جدول قیمت ارز


قیمت روزانه طلا و ارز