آثار هنری منحصر بفرد هنری مریم نامدار

یارب نظرتو برنگردد        برگشتن روزگار، سهل است.

علی مرادخانی: باید مانع خروج گنجینه‌های هنری از کشور شد:

نامه الکترونیک چاپ PDF

 

علی مرادخانی معاون امورهنری وزارت ارشاد

مجموعه‌ داری درست سدی در مقابل قاچاق آثار فرهنگی به خارج از کشور است. همچنین فراموش نکنیم که هرمجموعه‌داری بر اساس دانش خود مجموعه خویش را گرد می‌آورد. و استاد ادیب برومند قصد داشته مجموعه خود را بر اساس نزدیکی آثار به دوران معاصر، یعنی آثار دوران صفویه و قاجاریه گردآوری کند. این آثار به بهترین نحو و با چاپی عالی و نفیس در این کتاب منتشر شده است.

به گزارش خبرنگار تجسمی هنرآنلاین؛ آیین رونمایی از کتاب نفیس "نگارستان ادیب؛ در باره هنر و هنرمندان ایرانی" عصر روز گذشته، با حضور علی مراخانی، معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمود دعایی، حسین الهی قمشه‌ای،

آیدین آغداشلو، حبیب الله آیت‌اللهی، محمد ابراهیم باستانی پاریزی، عبدالعلی ادیب برومند و جمعی از هنرمندان در تالار شهناز خانه هنرمندان ایران برگزار شد.

مرادخانی با بیان این مطلب که ابتدا قرار بود ، وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی مجلس بیاید و سخن بگوید و چنین امری میسر نشد گفت: به همین دلیل از من خواستند که امروز در این مراسم در خدمت شما باشم و پیام ایشان را به شما برسانم که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و معاونت هنری حامی برگزاری مراسم ها و رویدادهای فرهنگی خواهد بود و با این حمایت ها قصد داریم که فضایی برای گسترش برنامه های فرهنگی و هنری را فراهم کنیم.

وی افزود: من از بزرگانی چون استاد ادیب برومند که گنجینه‌ای از آثار هنری گذشتگان را برای معرفت عمومی معاصران نگهداری کردند، کمال تشکر را دارم. گنجینه داران از بسیاری مواهب و امکانات مادی گنجینه خود دوری می‌کنند تا این آثار هنری را برای نسل‌های بعدی باقی بگذارند. اگر فرهیختگانی چون ادیب برومند نبودند، بسیاری از آثار هنری پیشینیان ما به تاراج می‌رفت و به خارج از کشور قاچاق می‌شد.

مرادخانی در ادامه گفت: جمع‌آوری آثار هنری بدون مطالعه کار مهمی نیست و شاید حتی بشود نامش را نوعی دلالی هنری گذاشت، اما زمانی که این آثار مانند گنجینه استاد برومند، با گزینش خاصی انتخاب شوند، جایگاه بزرگی خواهد داشت و همچون میراثی قابل تامل برای نسل های بعد می ماند تا زمینه تحقیق و پژوهش را برای آیندگان فراهم کند. {nice1}


معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی  در بخش پایانی سخنانش گفت: شخصیت‌های فرهنگی و ادبی مجموعه‌دار چون استاد ادیب برومند، خود نگارنده‌های تاریخ هستند و با فعالیتی که برای گردآوری مجموعه ها می کنند مانع فراموشی اسناد و مدارک تاریخی و فرهنگی می شوند و  وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هم با تمام توان خود آماده همکاری و کمک در این راستا و انتشار کتاب‌هایی مانند کتاب "نگارستان ادیب" است.

حسین الهی‌قمشه‌ای گفت: وحدت فرهنگ و هنر دوستان تنها در این مجامع و این رویدادها اتفاق می‌افتد. برپایی چنین مراسمی از جمله لذت‌های این دنیاست. ما باید برای صلح و دوستی به اشتراکات ادبی و هنری خود نزدیک شویم. ادبیات و هنر کلاسیک ایران همه مردمان جهان را به هم پیوند داده و صلح پایدار را برپا می‌کند.

حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمود دعایی، رییس موسسه اطلاعات نیز در این مراسم گفت: ادیب برومند با ذوق بسیار خود و ایمان کافی به فرهنگ و هنر ایران زمین، هرچه داشت در این راه هزینه کرد. استاد برای بسیاری از مناسبت‌های آیینی، دینی و میهنی قصاید غرایی سرود که در کتاب مجموعه اشعار ایشان منتشر شده است. من و همکارانم در موسسه اطلاعات این افتخار را داشتیم تا اکثر این قصاید را منتشر کنیم. امیدوارم حضرت حق به همه ما توفیق قدردانی درست از همه فرهیختگان ایران زمین را در زمان حیاتشان بدهد.


آیدین آغداشلو در این مراسم گفت: استادم ادیب برومند، جان، مال و عمر خود را بر سر مجموعه‌داری و جمع‌آوری میراث فرهنگی و هنری ایران گذاشت و عشق خود به میهن را از این طریق نشان داد. خود من مجموعه داری درست و صحیح را از ایشان یاد گرفتم.

وی افزود: متاسفانه حتی هرگوشه‌ کوچکی از فرهنگ و تمدن ایران با خطر غارت و چپاول روبه‌روست و من دست کسانی چون ادیب برومند را می‌بوسم که با جمع‌آوری برخی آثار آن‌ها را از خطر غارت و نابودی نجات دادند. به همین دلیل من استاد برومند را به عنوان یکی از مهم‌ترین عاشقان و دوست‌داران فرهنگ ایرانی می‌شناسم.

این هنرمند و کارشناس هنری در ادامه با اشاره به خطیر بودن کار مجموعه‌داری، گفت: مجموعه‌داری در این چندسال اخیر با سوتعبیرهایی همراه بوده است، بسیاری از مجموعه‌دارها دلال هستند و آثار را به خارج از کشور می‌فروشند، اما ادیب برومند این‌گونه نبوده است. متاسفانه به اهمیت کار مجموعه‌دارهایی مانند ایشان کمتر توجه شده است، یادمان نرود که بسیاری از موزه‌های مطرح جهان چون موزه لوور فرانسه با مجموعه‌دارها شکل گرفتند.

آغداشلو همچنین اظهار کرد: مجموعه‌داری درست سدی در مقابل قاچاق آثار فرهنگی به خارج از کشور است. همچنین فراموش نکنیم که هرمجموعه‌داری بر اساس دانش خود مجموعه خویش را گرد می‌آورد. به نظرم استاد قصد داشته مجموعه خود را بر اساس نزدیکی آثار به دوران معاصر، یعنی آثار دوران صفویه و قاجاریه گردآوری کند. این آثار به بهترین نحو و با چاپی عالی و نفیس در این کتاب منتشر شده است.

آغداشلو در ادامه با اشاره به این نکته که مجموعه ادیب برومند با مجموعه‌های دیگران متفاوت است، گفت: مجموعه استاد برومند بیشتر آثاری متعلق به 200 سال اخیر است. در این کتاب نام‌های بزرگی چون اسماعیل جلایر و علیرضا عباسی درج شده که ما کمتر آثاری از آن‌ها در موزه‌ها داریم. متاسفانه ما هنوز موزه کامل و درستی از هنرهای اسلامی نداریم.

همچنین محمدابراهیم باستانی پاریزی، استاد و تاریخ‌نگار پیشکسوت در این مراسم گفت: ادیب برومند، قصیده‌سرای بزرگ معاصر است و مسایل روز اجتماعی را در قصاید خود منعکس می‌کند. امروزه هرشاعری توانایی قصیده سرایی ندارد.

وی افزود: در زمان حاضر کتاب‌های شعر فروش چندانی ندارد، اما جالب است که کتاب‌های حاوی قصاید طولانی ادیب، به سرعت به فروش می‌رود. راز این محبوبیت ادیب در چیست؟

دیگر سخنران این مراسم حبیب‌الله آیت‌اللهی، مدرس و مترجم حوزه هنر بود. او در بخشی از سخنان خود گفت: هنرمند در فهم و ادراک از جامعه خود 100 سال جلوتر است. اسما و صفات الهی چون صانع، خالق و مصور، نام‌ها و صفت‌های هنرمندان نیز هست. کسی ممکن است این صفات و ویژگی‌های الهی را در خود داشته باشد، اما فرصت تجلی آن در قالب هنر را نیافته باشد، بنابراین به این فکر می‌افتد که آثار هنری را از نابودی برهاند. انسان بدون هنر نمی‌تواند زنده بماند.

این مدرس هنر در ادامه به نام کتاب اشاره کرد و گفت: عنوان این کتاب "نگارستان ادیب" است. نگارستان ترجمه فارسی "موزه" است. ایرانی‌ها از قدیم‌الایام موزه‌دار بوده‌اند. اگر فهم و درک هنرمند فرهیخته‌ای چون ادیب برومند نبود، تمام آثار درج شده در این کتاب اکنون در موزه‌های توپکاپی در ترکیه، ویکتوریا و آلبرت در لندن و موزه لوور در پاریس بودند.

آیت‌اللهی همچنین با اشاره به هنرمند بودن ادیب گفت: کسی که تمام عمر و هستی‌اش را وقف گردآوری آثار هنری و حتی خریداری برخی آثار در حراجی‌های خارج از کشور و آوردن آن‌ها به ایران، کند به یقین هنرمند بزرگی است. حال این هنرمند تصمیم گرفت با چاپ این آثار در قالب یک کتاب نفیس در اختیار همه مردم قرار می‌دهد.

در این مراسم ادیب برومند نیز دقایقی را برای حاضران درباره انواع هنرهای ایرانی و همچنین چگونگی گردآوری مجموعه هنری خود صحبت کرد. در انتهای مراسم نیز حمید فرهمند بروجنی درباره چگونگی انتشار کتاب و همچنین لزوم کمک وزارت ارشاد برای برپایی موزه‌هایی به نام خود مجموعه داران فرهیخته‌، سخنانی را بیان کرد.

همچنین در این مراسم هنرمندان، محققان و نویسندگانی چون ژاله آموزگار، اسماعیل بنی‌اردلان، حسین محجوبی، هما ارژنگی، داود فتحعلی بیگی، مهدیه الهی قمشه‌ای و ایرج حسابی حضور داشتند.

"نگارستان ادیب؛ در باب هنر و هنرمندان ایرانی" اثر عبدالعلی برومند و ترجمه حمید فرهمند بروجنی با شمارگان هزار نسخه، همراه با ترجمه انگلیسی، 304 صفحه و قیمت 200 هزار تومان از سوی انتشارات گلدسته اصفهان منتشر شده است.

انتهای پیام /

320

 

آخرین به روز رسانی ( جمعه ۲۳ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۸:۲۶ )  

Google +1 Button


By PLAVEB

Social Widgets Ultimate Edition

364امروزmod_vvisit_counter
380دیروزmod_vvisit_counter
1369این هفتهmod_vvisit_counter
1529هفته گذشتهmod_vvisit_counter
3986این ماهmod_vvisit_counter
8432ماه گذشتهmod_vvisit_counter
939599کل بازدیدهاmod_vvisit_counter

بازدیدکنندگان: 8 مهمان, 1 ربوت حاضر
IP شما: 107.20.10.203
 , 
امروز: 01 فروردين 1398

تصاویر آثار در لنزور

لطفاً کلیک کنید

لنزور

جدول قیمت ارز


قیمت روزانه طلا و ارز