آثار هنری منحصر بفرد هنری مریم نامدار

یارب نظرتو برنگردد        برگشتن روزگار، سهل است.

حفظ موفقیت ؛ بمراتب از بدست آوردن موفقیت مشگل تر است!

نامه الکترونیک چاپ PDF

مشکلات خود ساخته یادیگرساخته !

قصه پر غصه « داشته ها و ناداشته های ما ایرانی ها !!

مقدمه

پیشاپیش از خوانندگان محترم این مطلب بدلیل اینکه احتمالاً در بعضی جاها نقائص فراوانی در نوع نوشتار – ویرایش و ... وجود دارد، عذرخواهی می شود.

-   بنده نویسنده نیستم و صرفاً با امکانات و داشته های خود و به عنوان یک شهروند ایرانی دلسوخته و طالب رشد و توسعه ایران و درعین حال یک فرد انقلابی تحول خواه که تا یادم هست از 8 سالگی و مخالفت ذهنی با کاپیتلاسیون به انقلابی گری و مبارزه با استبداد و استعمار، دعوت شدم و متاسفم که اکثراً هر بار که ملتی برای رشد و تحول می خواسته حرکتی انجام دهد، از ناحیه طماعان خارجی و یا عواملشان در داخل - افراد سست عنصر و منافق - عافیت طلبان – جاهلان و ... دچار مشکل شده اند و گهگاه اصلاً ضمن فراموش کردن داشته های خود، آنچه را هم که نسلی در اثر مبارزه و تلاش و تحول خواهی به دست آورده بودند، به باد داده اند !!

-  البته حتی در ادیان بزرگ الهی و مصلحین و تحول خواهان غیر الهی چنین بوده است، کما اینکه نه حضرت موسی، نه حضرت عیسی و نه حتی پیغمبر ما مسلمان ها، مطلقاً نمی خواستند از دین و آئین آنها، امثال جورج بوش، شارون و طالبان و وهابیت، متولد شود مگر چند سال طول کشید که این مسیحیت که چهره تاریخ و دنیا را عوض کرد، منحرف شد!! و ایضاً حضرت موسی و داستان بوجود آمدن صهیونیستها و پیامبر اکرم خودمان محمد (ص) که بلافاصله بعد از رحلت آن بزرگوار دین اسلام از ریل خارج شد!!

مگر از دل رنسانس و تحول خواهی اول اروپاییان بعد از چند سال دیکتاتوری ناپلئون بیرون نیامد؟ سرنوشت آنهمه مبارزات مائو در چین و لنین و استالین در بلوک شرق چه شد؟؟

بی جهت نیست که بعضی از روانشناسان می گویند که حفظ موفقیت از بدست آوردن آن به مراتب سخت تر است. {nice1}

اکثر انسانها و ملت ها در نهضت های محلی، منطقه ای و گهگاه بین المللی نشان داده اند که خواهان بهبود اوضاع و در پی تحولات سازنده و مؤثر بوده اند و نهایتاً هم ملت ها به آنچه که خود می خواسته اند، رسیده اند ولو آنکه این موفقیت ها و بدست آ وردن آن ها از نظر دیگران مورد انتقاد قرار گرفته باشد.

 

-  هندوستان بعد از دوران سخت مبارزه با استعمار انگلستان با تلاش های وصف ناشدنی گاندی و پیروانش، پیروز و موفق به نابود کردن استثمار و استعمار شدند. و همچنین مبارزات 29 ساله ماندلا و همفکرانش در آفریقای جنوبی و از بین بردن آپارتاید و امثالهم، قابل تأمل است.

محمدعلی اثنی عشری برمزار گاندی - سفراول به هندوستان - سال 1358

قبل از پرداختن به بحث اصلی (داشته ها و ناداشته های کشورمان ایران)، اشاره به چند موضوع، خالی از لطف نیست:

1- داشته های بشر هم ملی است و هم بین المللی، بخاطر اینکه بعضی خصوصیات در ذات هر فردی مشترک است. درست مثل خلقت آدمها که مثلاً از هر مذهب و مسلکی که باشند، دوچشم – دو گوش – یک بینی – یک زبان و .... دارند.

سیاه و سفید و آفریقایی و اروپایی و آسیایی آمریکایی هم نمی شناسد.

تلاش برای زندگی و زنده ماندن – علاقه و انگیزه برای بهتر زیستن – آزادیخواهی و بسیاری دیگر از خواسته ها، هم جزو صفات ذاتی هر انسانی است و یا در برخی ملت ها – اقوام – قاره ها و کشورها و نژادهای مختلف منحصر به خود آنها می باشد. بعنوان مثال، قاره آفریقا که عمدتاٌ سیاه پوست هستند و شرقی های دو رگه عمدتاٌ چشم بادامی می باشند و غیره.

2- در نگاه به داشته های محلی یا ساختن و ایجاد ناداشته ها و در همین ایران خودمان، به مواردی برمی خوریم که هر چند صدها سال قبل ایجاد شده باشند، اما هنوز برای بسیاری از ابناء بشر، تعصب برانگیز است. مثلاً بناهای تاریخی ایران، در کرمان – همدان – اصفهان – یزد و ... مثل کانال های زیر زمینی و قنات های یزد.

3- روانشناسان می گویند که 50% خصوصیات اخلاقی و رفتاری افراد، اکتسابی و تربیتی است. مثلاٌ یک عده بی رحم و خونخوارند – عده ای بشردوست و رحمانی اند – و و و به نظر حقیر داشته های ذاتی را می شود و بهتر است جهت داد اما سرکوب شدنی و از بین رفتنی نیست.

همانگونه که به کسی نمی شود گفت دو چشم و یا دو گوش نداشته باش، بالطع نمی شود گفت محیط اطراف و پیرامون خود و تحولات اجتماعی جامعه و دنیای ابرشتاب را نبین و نفهم و تحت تاثیر قرار نگیر.  به همین منظور است که عرض شد باید داشته های افراد را که هم ذاتی است و هم اکتسابی (همان جامعه و تحولات مربوط به آن و جهان) باید جهت داد و هدفمند کرد.

صفات ذاتی یا داشته های ذاتی خیلی ربطی به دولت ها و حکومت ها ندارند اما روی صفات اکتسابی و تربیتی برنامه ریزی دقیق و طرح های قابل اجرایی باید در جامعه که مدارس و دانشگاه ها و مراکز فرهنگی و ... جزء آنها هستند، پیاده کرد.

به نظر می رسد مهمترین وظیفه و مسولیت حکومت ها و دولت ها «جهت دادن به صفات اکتسابی و کمک به افراد برای رسیدن به ناداشته های خوب و متعالی ست»

نتیجه : در واقع تلاش وافر برای حفظ داشته ها و صفات ذاتی و پرورش و هدایت خواسته ها و تمناهای غیر ذاتی و ناداشته ها

خوردن و آشامیدن برای زنده ماندن جزو ذات بشر است و می بینیم که  در طول تاریخ خلقت آدم، هرگز هیچ فرد، دولت و یا حکومتی نتوانسته کسی را از این خواسته ذاتی محروم گرداند. و همچنین بهتر زیستن هم جزو خصوصیات ذاتی بشر است و همین داشته ها امروز ، نتیجه سعی و تلاش بهتر خواهی های انسانهای دیروز بوده است.

البته ناگفته نماند که خیلی از انسانهای تهی ازعقل و درک، برای خرابی و ویرانی داشته ها، تلاش کردند و می کنند. دو جنگ جهانی و چندین جنگ منطقه ای هم به راه افتاد اما نه، داشته ها، کلاٌ محو و نابود و غیرقابل ایجاد و بازسازی شد و نه انسان برای کسب ناداشته ها، متوقف گشت.

و بالاخره نظام های قرون وسطائی از عالم و بخصوص، اروپائیان و همچنین حکومت تزاری بلوک شرق و شوروی سابق برچیده شد.

آنچه که ماندگار است مردم هستند با داشته ها و ناداشته ها، و حکومت ها مهمانند و ملت ها صاحب خانه !!

چون به منش و روش سید جمال الدین اسد آبادی علاقه زیادی دارم، بیشتر با مردم صحبت می کنم و مخاطبینم آنها هستند. چنانچه اگر قرار باشد اصلاحاتی و یا تحولاتی در حکومت ها صورت گیرد، این مردم هستند که تصمیم می گیرند و اراده می کنند و مبارزه تا حصول نتیجه.

در صحبت هایم گفته ام، اما تابحال ننوشته ام که :

بخصوص در کشورهای جهان سوم، باب شده است که حکومت ها و دولت ها، مردم را دور بزنند تا به اهداف خود دسترسی پیدا کنند و هم متقابلاً مردم و ملت ها تلاش می کنند، دولت ها و حکومت ها را دور بزنند.

لزوماٌ هروقت نامی از حکومتها می بریم منظورمان رأس حکومت و حتی مسئولین رده دوم و سوم نیست؛ بخصوص کشور ما که حکومتش که شامل دولت و دیگر نهادها و سازمانهای غیر دولتی و غیره می باشد و از حکومت های بزرگ محسوب می شود، طبیعی است که کنترل و نظارت برای رأس حکومت، کار بسیار مشکل و سختی باشد. که البته بنده حدود سی سال است که از کوچک شدن حکومت و دولت صحبت می کنم و می نویسم.

4- همین شب گذشته (31 شهریور 1395) در جائی خواندم که 90% مردم ایران زیر خط فقر زندگی می کنند. که احتمال قطع به یقین این عدد باید اشتباه باشد اما اینکه بالاخره درصد بالایی از مردم، اینگونه هستند، شکی نیست.

بهرحال وقتی حقوق و دستمزد افراد، کفاف نیازهای اولیه زندگی او و خانواده اش را نمی دهد، چه انتظاری هست تا برای دست یافتن به حداقل ها برای بقاء و زنده ماندن و سرپناه داشتن و ...، اقدام به کارهای خلاف از قبیل دور زدن یکدیگر نکنند. که البته تعداد کثیری از این افراد جزو همین کارکنان و کارمندان دولت و حکومت هستند که زیر خط فقر زندگی می کنند.

5- همانگونه که نمی توان در خلقت بشر کوچکترین دخالتی کرد که یک گوش و یا یک چشم داشته باشد (به غیر از موارد بسیار خاص که آنهم در ید بشر نمی باشد)، درخصوص نیازهای قهری و مسلم بشر نیز نمی شود دخالت کرد.

گرسنگی، تشنگی، ارضاء غرایض جنسی، داشتن سرپناه (مسکن) و ... جزو مواردی است که نمی توان ابناء بشر را از داشتن چنین خصوصیاتی منع کرد. پس رفع گرسنگی و تشنگی جزء لاینفک احتیاجات انسانها می باشد همانطور که در زمستان سرد و سوزان و تابستان گرم و طاقت فرسا، باید برای بقا، سرپناهی وجود داشته باشد.

یکی از نیازهای اصلی انسانها، غریزه جنسی می باشد که آنهم بدلیل ذاتی بودن این خصلت، الزاماٌ باید توجه به آن گردد. به زبان ساده، جوانان، برای ارضاء غریزه جنسی که در کشور ما جمعیت شان کم هم نیست، مشکلات عدیده ای برای این منظور دارند. متاسفانه نه امکان پیدا کردن سرپناه دارند، نه امکان ازدواج و تامین معاش و هزینه های ابتدایی زندگی مشترک و ... .

از سال 57 به بعد هم به دختران و پسران مجرد، مرتب به انحاء مختلف، گوشزد می کرده اند و می کنند که برای رفع این نیاز فقط و فقط باید ازدواج کنند و الا اگر به طریقی غیر از ازدواج و ... اقدام کنند، در دنیا، بی آبروگی و شلاق و منکرات و حبس و در آخرت هم جهنم و عذابش در انتظار آنها خواهد بود.

6- در ابتدای مطلب با قلم نارسای خود نوشتم که طرف صحبت و مخاطب حقیر، مردم کوچه و خیابان هاست نه دولت ها و حکومت ها. غیرطبیعی نیست که بیکاری، ناداری و عدم رفع حوائج ضروری بشر، خودبخود عوارض و عواقب بسیار وخیمی را در پی داشته باشد؛ چه رسد به بیگانگان و استعمارگران و دشمنان این مرز و بوم که قطعاً و حتماً برای تشدید این معظلات، تلاش های فراوانی می کنند و حتی بودجه هم برای آن درنظر می گیرند.

به عنوان مثال متاسفانه هیچ آمار دقیقی از سحر و جادو، روابط نامشروع جوانان و اخیرا حتی افراد میان سال در کشور ما وجود نداشته و نداریم !!

7- به اعتقاد ناپلئون، برای شناخت فرهنگ و تمدن هر کشور، باید زنان آن کشور مورد بررسی قرار گیرند. بدین معنی که اگر فرهنگ و تمدنی با شکوه و پربار و بزرگ بود ناشی از وجود زنان فهمیده، مدیر، مدبر، شجاع و ... بوده است و اگر فرهنگی رو به انحطاط بود به مراتب نقش زنان آن، بسیار مهم و پراهمیت بوده است.

ساده انگاری است که فکر و تحلیل کنیم که به وجود آوردن داعش، آنهم به نظر من با حمایت های مالی و معنوی وهابیت سعودی ها و غرب، صرفاٌ نا امن کردن منطقه و اشغال چند شهر بی آب و علف باشد؛

هیچگاه از خود پرسیده اید که زنان و دختران اسیر را چرا کمتر از مردها می کشند؟؟ فکر نمی کنید به جهات مختلف و برای پیشرفت فرهنگ و تمدن، عمدتاٌ در اروپا، به دلیل کمبود زاد و ولد، نیاز به دختران و زنانی دارند که احتمالاٌ در پذیرفتن مهاجران این چنینی سخت گیری کمتری می کنند. همین آواره ها و پناهندگان امروز، بانوان بسیار مفید، کارآمد و فرزند آوری برای غرب سالخورده، خواهند بود؟!!

از طرفی در بعضی از فیلم های پرنو، شاهد رفتارهای نابهنجار و وحشتناکی هستیم که هیچ مردی حاضر نیست با همسر خود این کارهای شنیع را بکند و همچنین هیچ زنی حاضر به تن دادن به چنین رفتارهای غیر انسانی نمی شود، اما متاسفانه و شوربختانه از همین زنان و دختران معصوم جهان سوم پناهنده، اسیر شده و قاچاقشان به کشورهای عمدتاً غرب، چنین سوء استفاده های حیوانی می شود.

بنابراین یکی  دیگر از نتایج ایجاد داعش ملعون، که توسط غرب و وهابیت، همه گونه حمایت می شوند، هوس بازی و شهوت رانی بی حد و حصرشان می باشد.

زیاد شنیده شده که داعش نه کشور است و نه ملت. پول و حمایتهای دیگر را از وهابیت و غرب می گیرند و سربازانشان را هم از کشورهای جهان سوم و زنان را هم، همان که گفته شد.

 

آخرین به روز رسانی ( چهارشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۰۰:۵۲ )  

Google +1 Button


By PLAVEB

Social Widgets Ultimate Edition

58امروزmod_vvisit_counter
75دیروزmod_vvisit_counter
240این هفتهmod_vvisit_counter
922هفته گذشتهmod_vvisit_counter
2616این ماهmod_vvisit_counter
11565ماه گذشتهmod_vvisit_counter
982996کل بازدیدهاmod_vvisit_counter

بازدیدکنندگان: 8 مهمان حاضر
IP شما: 18.232.99.123
 , 
امروز: 01 مرداد 1398

تصاویر آثار در لنزور

لطفاً کلیک کنید

لنزور

جدول قیمت ارز


قیمت روزانه طلا و ارز